Inspirerande möte vid racingbanans kant
Vi på Hestra Truck fick nyligen möjlighet att besöka Motorsportgymnasiet i Anderstorp som öppnade sina dörrar för lokala företag.
Det var i slutet av februari som ett antal utvalda företag från bygden samlades på denna unika utbildningsplats. Vi delar alla en gemensam nämnare – samarbetet med gymnasiet genom APL, eller Arbetsplatsförlagt lärande som det också heter.
Rundvandringen på Anderstorp Raceway gav oss en gedigen inblick i skolans verksamhet. De välordnade lokalerna med välutrustade verkstäder vittnar om en utbildning med sikte på framtiden. Här finns maskinerna, kunskapen och – framför allt – den där gnistan av passion som inte kan läras ut i en lärobok.
Framtidens kompetens
Dagen bjöd på bra diskussioner kring utbildningens upplägg och elevernas vardag. Det slår oss hur viktig bryggan mellan skolbänk och arbetsplats verkligen är. I en bransch där teoretisk kunskap måste möta praktisk erfarenhet står dessa elever med ena foten redan i arbetslivet.
Kanske det mest värdefulla med detta initiativ var möjligheten att bidra med våra egna perspektiv. Vi och andra företagare fick chansen att dela med oss av insikter om dagens – och morgondagens – kompetensbehov. I en tid när teknikutvecklingen går allt snabbare är denna dialog ovärderlig.
För oss på Hestra Truck är samarbetet med utbildningsväsendet inte bara en investering i framtida arbetskraft. Det är ett sätt att säkerställa att vår bransch fortsätter att utvecklas, innovera och möta morgondagens utmaningar med rätt verktyg i verktygslådan.
Vi tackar Motorsportgymnasiet för en inspirerande dag och ser fram emot att fortsätta vårt samarbete – ett samarbete som gynnar både utbildning och näringsliv.
